لطفاً چند لحظه صبر نمایید ...

روش تمیز کردن طلایی که سیاه میشود

روش‌های تمیز کردن طلایی که سیاه شده

گفتیم فلزات فلزات دیگر که در ساخت طلا استفاده می‌شوند، با اکسیژن هوا، سولفور و رطوبت واکنش شیمیایی نشان می‌دهند. این باعث می‌شود تا طلا بعد از مدتی سیاه و کدر شود.

در این راستا، ۲  روش خانگی برای تمیز کردن طلایی که سیاه شده را برایتان در زیر توضیح داده‌ایم.

تمیز کردن طلای سیاه شده با جوش‌شیرین

  1. دو پیمانه (۵۰۰ میلی‌لیتر) آب را درون قابلمه بجوشانید.
  2. داخل یک تابه پیرکس یا ظرف شیشه‌ای، یک لایه فویل آلومینیومی قرار دهید. فویل را فشار دهید تا کاملا روی سطح پیرکس ثابت شود. لبه‌های فویل را به سمت بیرون لبه‌های ظرف تا کنید. (حواستان باشد که سمت براق فویل آلومینیومی باید رو به بالا باشد.)
  3. ظرف شیشه‌ای حتما پیرکس باشد زیرا قرار است آن را روی حرارت قرار دهید و اگر در برابر گرما مقاوم نباشد، خواهد شکست.
  4. طلایی که سیاه و کدر شده را درون پیرکس روی فویل بگذارید. پودر جوش‌شیرین را روی آن بپاشید. حدود ۱ تا ۱.۵ قاشق غذاخوری جوش‌شیرین (حدود ۱۴ تا ۲۱ گرم) باید روی هر قطعه طلایی که سیاه شده بریزید.
  5. حدود ۲ پیمانه (۵۰۰ میلی‌لیتر)  آب جوش را درون پیرکس، روی آلومینیوم بریزید و بگذارید ۵ دقیقه به حال خود باقی بماند. باید طلا درون محلول آب جوش و جوش‌شیرین غرق شود. (لازم نیست هیچ ماده دیگری اضافه کنید. ورقه آلومینیومی باعث می‌شود تا جوش‌شیرین و آب داغ با هم وارد واکنش شیمیایی شوند.)
  6. طلا را با چنگال یا انبر آشپزی بردارید و زیر شیر آب سرد بگیرید. می‌توانید یک کاسه را پر از آب سرد کنید و طلا را درون آن بیندازید و اجازه دهید حداقل ۴۵ ثانیه یا ۱ دقیقه در آب بماند تا مطمئن شوید که محلول جوش‌شیرین روی سطح آن باقی نمانده است.
  7. قطعه طلایی که با جوش‌شیرین تمیز کرده‌اید را با کمک یک دستمال بدون پرز و نرم خشک کنید. طلا را درون دستمال بگذارید و همه‌ی قسمت‌های آن را با انگشتان دست و دستمال خشک کنید تا مطمئن شوید هیچ ماده‌ای روی سطح آن باقی نمانده است.
  8. پس از خشک کردن طلا با دستمال بهتر است ۵ تا ۱۰ دقیقه هم آن را در معرض هوای آزاد بگذارید تا مطمئن شوید رطوبتی باقی نمانده است.

نکته: توجه داشته باشید این روش برای جواهراتی که سنگ‌های قیمتی روی آنها کار شده به هیچ وجه مناسب نیست. جوش‌شیرین به بافت، استحکام و درخشش سنگ‌های جواهر آسیب جدی وارد می‌کند. دلیل سیاه شدن طلا هر چه می‌خواهد باشد شما نباید طلاهایی که سنگ و نگین دارند را با جوش‌شیرین تمیز و براق کنید.