روش‌های موثر برای تشخیص نقره اصل

روش‌های موثر برای تشخیص نقره اصل

آیا با راه های تشخیص نقره اصل را آشنایی دارید؟ در این مقاله چند مورد از روش هایی که برای تشخیص نقره اصل به کار می‌رود معرفی می‌کنیم تا در صورت نیاز از اصل بودن جواهرآلات خود اطمینان خاطر داشته باشید.
البته لازم به ذکر است که اصل بودن زیورآلات نقره زمانی از اهمیت بیشتری برخوردار است که افراد به برخی از فلزات خاص آلرژی داشته باشند، در این صورت اصل بودن نقره اهمیت بیش تری پیدا می‌کند.


نحوه تشخیص نقره اصل


بررسی نشانه‌ها


زیورآلات نقره، همانند دیگر جواهرات، دارای نشانه‌هایی هستند که بهترین راه برای تشخیص اصالت نقره و شناسایی آن به عنوان یک محصول اصلی، محسوب می‌شوند. این نشانه‌ها جزئیات مهمی از نقره شما را نشان می‌دهند، از جمله: عیار نقره، معدنی که از آن استخراج شده است، طراح و سازنده جواهر، و غیره. بنابراین، اگر به دنبال تشخیص نقره اصل و تفاوت آن با نقره تقلبی هستید، به نشانه‌هایی که بر روی گیره، قسمت پشتی گردنبند، انگشتر، یا گوشواره‌هایتان حک شده، توجه کنید.
تشخیص اصالت نقره با توجه به نشانه‌ها، می‌تواند به شرط پیدا کردن این نشانه‌ها انجام شود. اگر مطمئن هستید که نقره اصل است، باید این نشانه‌ها را بررسی کنید. اما اگر این نشانه‌ها موجود نباشند، نقره شما ممکن است اصل نباشد. همچنین، توجه داشته باشید که زیورآلات نقره قدیمی ممکن است اصل باشند، اما فاقد این نشانه‌ها باشند. بنابراین، این روش برای همه جواهرات نقره ممکن است کارایی نداشته باشد و باید به روش‌های دیگری برای تشخیص اصالت نقره متوسل شویم.
علائم تشخیصی که تایید می‌کنند نقره اصل شامل اعداد 925 و 800 و علامت "S" است که مخفف (Silver) یا (Sterling) است و نشان‌دهنده استفاده از نقره اصل است.


تست آهنربا


تست آهنربا یکی از روش‌های سریع و آسان برای تشخیص اصالت نقره است. این تست بر مبنای واکنش نقره با مغناطیس است. زیرا نقره اصلی غیرمغناطیسی است و در حالی که مواد دیگر مانند فلزات آهنی مغناطیسی هستند.
برای انجام این تست، می‌توانید یک آهنربا را به نقره خود نزدیک کنید. اگر نقره به آهنربا جذب نشود، احتمالاً نقره واقعی است. اما اگر نقره به آهنربا جذب شود، این نشان‌دهنده این است که نقره ممکن است تقلبی یا آلیاژ دار باشد.


تست وزن


برای بررسی جواهرات نقره، حتماً وزن آن را نیز مورد ارزیابی قرار دهید، زیرا معمولاً نقره از فلزات جعلی مانند قلع و سرب وزن بیشتر و سنگین‌تر هستند. برای تشخیص نقره اصل، ابتدا آن را روی ترازو دقیق وزن کنید و وزن به دست آمده را یادداشت کنید.
سپس داخل یک ظرف آب مقطر ریخته و آن را روی ترازو بگذارید و عدد ترازو را صفر کنید. انگشتر نقره را داخل آب بگذارید و وزن آن را دوباره یادداشت کنید. با تقسیم عدد اول به عدد دوم، حاصل باید 10.49 باشد. به این ترتیب می‌فهمیم که نقره آن خالص است.


تست یخ


از آن جایی که نقره رسانای گرمایی خوبی دارد اگر آن را روی قطعه یخی قرار دهیم و یخ زود تر از حد معمول شروع به ذوب شدن کند می‌توان نتیجه گرفت که نقره شما اصل است ولی در صورتی که روند ذوب شدن یخ کند باشد می‌توان نتیجه گرفت که نقره بدل است یا از ترکیبات با دیگر فلزات ساخته شده است.


از طریق صدا


صدایی که زیورآلات نقره در اثر ضربه ایجاد می‌کنند، صدای ظریفی است، در صورتی که صدایی که فلزات دیگر تولید می‌کنند اغلب بم است. برای این روش با یک تکه فلز به فلز نقره ضربه بزنید در صورتی صدای ایجاد شده حدود 1 الی 2 ثانیه طول کشید می‌توان نتیجه گرفت که فلز شما اصل است.


تست اسید نیتریک


تست اسید نیتریک یکی از روش‌های معمول برای تشخیص نقره اصلی است. این تست معمولاً برای تشخیص نقره در محلول‌ها یا ترکیب‌های شیمیایی استفاده می‌شود. اینجا یک روش ساده برای انجام این تست آورده شده است:
آماده‌سازی محلول: ابتدا محلول آماده کنید. برای این کار، یک محلول خیلی ضعیف اسید نیتریک بسازید. معمولاً این تست با استفاده از محلول 0.1M یا 0.01M اسید نیتریک انجام می‌شود.
تست نقره: یک قطره از محلول اسید نیتریک را بر روی نقره قرار دهید یا نقره را در محلول قرار دهید. اگر نقره اصلی باشد، محلول نیترات نقره (AgNO3) تولید خواهد شد که ممکن است به رنگ سفید تبدیل شود. این واکنش نشان می‌دهد که نقره واکنش داده است و احتمالاً اصلی است.
مشاهده تغییرات: پس از اعمال محلول اسید نیتریک، مشاهده کنید که آیا رنگ یا شکل نقره تغییر می‌کند یا خیر. اگر تغییراتی اتفاق بیفتد، احتمالاً نقره اصلی است. اگر تغییراتی رخ ندهد، ممکن است نقره تقلبی یا ماده دیگری باشد.
مهم است که این تست را با دقت و در شرایط ایمنی انجام دهید، زیرا استفاده از اسید نیتریک باید با احتیاط انجام شود. همچنین، باید توجه داشت که این تست ممکن است به تنهایی کافی نباشد و برای اطمینان بیشتر از اصالت نقره، از روش‌های دیگر نیز استفاده شود.

سخن پایانی
با توجه به روند رو به افزایش تقلب در بازار نقره، تشخیص صحیح اصالت این فلز چالشی حیاتی است. امیدواریم که مقاله حاضر به شما کمک کرده باشد تا با روش‌های مختلف و ابزارهای تشخیصی، به انتخاب آگاهانه‌تری در خرید نقره دست پیدا کنید. همچنین، به یاد داشته باشید که از منابع معتبر خرید کنید و همیشه به دنبال اصالت محصولات خود باشید.
شما هم درباره این مقاله دیدگاه ثبت کنید
ناهید
1403-03-06- 10: 24
ممنون بابت مقاله کاملتون.
پشتیبان :

سلام خوش حالیم که این مقاله برای شما مفید واقع شده.